reklam
reklam

SON DAKİKA

Bugün Gazetesi
reklam

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ UZMANI – PROF. DR. ERDAL ASLIM

Prof. Dr. Erdal Aslım Posta Kobi Gazetesi’ni ziyaret etti.

Prof. Dr. Erdal Aslım branşını ” Kalp ve damar cerrahisi, bir kalp cerrahisi ve bir de damar cerrahisi olarak iki ana başlığı olan bir branş. Kalp kısmında, kalp de kendi başına yaşayabilen bir organ olduğu için bu organın da kendine ait olan bir takım içindeki kapakların fonksiyon bozukluklarının tamiri veya bu organı besleyen damarlardaki daralmaların tamirine yönelik ameliyatlar söz konusu. Diğer başlık damar cerrahisinde de vücudumuzda kafa içindeki damarlar hariç boynumuzdan ayak ucumuza kadar olan bölgedeki atardamar ve toplardamar hastalıklarının tansın da ve tedavisinde gerekli olan işlemleri yapan branş.” olarak tanımladı.

Kalp dışında bir de atardamar sisteminde oluşan hastalıklar var, bunların gelişimini, tedavi sürecini ve aynı zamanda tedavi sonrasını ve teşhisini bize aktarabilir misiniz ?

Atardamar sistemi, kalpten çıkan aort damarıyla başlayan ve bu damardan  yan dallar çıkarak tüm organları besleyen  bir sistemin şemasıdır. Atardamar hastalıkları genellikle bizim ateroskleroz (damar sertliği) hastalığı temelinde çıkan hastalıklardır. Genetik olarak ailede damar sertliği hastalığı olması, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi bir takım eş hastalık olmasına bağlı olarak vücudumuzdaki atardamar sisteminin deformasyonuna yol açan bir hastalıklar grubudur.

Teşhisi için tarama testleri, risk grubundaki insanların basit tetkiklerden geçirilmesi, bu bir akciğer filmi olabilir. Eğer akciğer filminde bir belirti var ise akciğer tomografisi çekilebilir. Karın içerisinde basit bir ultrason bizim için yeterlidir. Ultrasonda aortun çapında bir genişleme görüldüğü zaman bu hastaların takibe alınması gerekir. Tedavi süreci ise hastalara göre değişim gösterir.

Firma Yetkilisi
Yetkili Telefon
Telefon
Faks
Web Sitesi
E-Posta
Firma Adresi
İl / İlçeİl ve İlçe Belirtilmemiş.
SektörlerSektör Belirtilmemiş.
Bu firma 16 Eylül 2019 - 16:33 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.
SON EKLENEN FİRMALAR
SON DAKİKA