reklam
reklam

SON DAKİKA

Bugün Gazetesi
reklam
mehmet fatih arslan

Göz Tembelliği Ve Şaşılık

Göz Tembelliği Ve Şaşılık
Bu haber 05 Mart 2019 - 16:53 'de eklendi ve 577 kez görüntülendi.

Göz tembelliği ve şaşılık iç içe geçmiş ve çok geniş içerikleri olan konulardır. Bu yüzden beraber incelemek gerekir…

    Ebeveynlerin kendilerinde veya ailelerinde göz tembelliği, şaşılık, doğumsal katarakt, ileri derecede kırma kusurları gibi problemler varsa doğumundan sonra bebek ilk bir kaç hafta içerisinde bir göz hekimine muayene ettirilmelidir. Eğer çocukta bir gözde doğumsal katarakt veya kırma kusuru varsa çocuğun beynindeki o göze ait görme merkezine net olarak görüntü aktarılamıyor. Beyin sağlam olmayan taraftaki net olmayan görüntüyü yok sayıyor ve görme merkezi gelişimi duraksıyor. Böylece göz tembelliği oluşuyor. İki gözden bir tanesi sağlıklı görüyor diğeri zor görüyor. Çocuk sağlıklı gören diğer gözüyle etrafa rahatlıkla adapte olabildiği için aileler diğer sağlıklı olmayan gözü farketmek te çok geç kalabiliyorlar. h

Beyin öğrenen bir organ ve görme öğrenilen bir fonksiyondur. Görme sadece gözde biten bir süreç değildir. Göz küresi tamamen sağlıklı olabilir. Ama beynin görmeyi değerlendirmesi lazımdır. Beyindeki görmeye ait hücrelerin ve yolların sağlıklı gelişebilmesi için erken davranılması gerekmektedir. Örneğin çocuğunuzda doğumsal katarakt varsa bu bizim için siyah beyaz gibi bir durum değildir. Arada gri tonları da vardır.

Tek taraflı ileri düzeyde kataraktlı, yeni doğan bebeğe acilen ameliyat yapmak gerekebilir. Bunun yanında görme merkezinde olmayan görmeyi çok etkilemediği kanaatinde olduğumuz hafif kataraktlı bir çocukta takip, gözlük veya kapama tedavisi önerebiliriz.

Çocukların %4’ünde, tedavi edilmezse kalıcı görme kaybı nedeni olabilen göz tembelliğine rastlamaktayız. Normalde her iki göz tüm bakış yönlerinde paraleldir. Şaşılık, bir veya birkaç bakış yönünde bu paralelliğin bozulmasıdır.

Göz kayması yani şaşılık durumu sadece estetik açıdan değil, psikolojik açıdan göz teması kurabilmesi ile meslek hayatında da önemli bir unsurdur. İnsanlar kişiler arası ilişkilerde birbirlerinin yüzüne bakarak ve göz göze gelerek iletişimi sürdürebilirler. İletişimin %70’i sözel olmayan mesajlarla gider. Bizler göz teması kurarak karşımızdaki kişinin yüz ifadesi, ses tonu, jest ve mimiklerini okuyarak ne düşündüğünü anlayabilirsiniz. Eğer direkt göz teması kuramıyorsanız, karşınızdaki insanın yüz ifadesinden ne hissettiğini anlayamıyorsanız o zaman iletişime %70 eksik başlamışsınız demektir. Bu çocuklarda çok ciddi sosyal ilişki problemleri yaşanabilir.

Şaşılık tedavisinde gözlerin toptan muayenesi ve sonrasında kırma kusuru varsa gözlük verilmesi, görme tembelliği varsa bununla mücadele edilmesi, gözün başka yapısal anormallikleri ( katarakt gibi ) varsa giderilmesi gerekir. Göz kayması altında yatan ve hayatı tehdit eden bir göz tümörü de olabilir. Bu nedenle bir çocukta göz kayması varsa derhal bir göz hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Böylece göz kayması altında yatan neden anlaşılabilir ve tedavisi geciktirilmeden yapılabilir. Bu saydıklarımız giderildikten sonra kayma düzelmiyorsa cerrahi yönteme müracaat edilmelidir. Ancak çocuk cerrahi müdaheleden sonra da gözlük kullanmaya muhtemelen devam edecektir. Burada gözlük bize yardımcıdır. Gözlerdeki kırma kusurunu gidererek beyine daha kaliteli bir görüntü göndermeyi amaçlamaktayız. Böylece hem göz tembelliği ile hem de kaymayla mücadele edebiliriz.  Gözlük çocuğun net bir görüntü alabilmesini sağlamaktadır. Bizim hedefimiz gözlük numarasını zamanla düşürmek veya kurtulmak değildir. Ailelerlerin çelişkiye düştüğü ve hayal kırıklığına uğradıkları nokta budur. Aslında çocukların gözlük kullanmaya tepkileri genellikle yoktur. İtiraz eden ailelerdir. Biz çocuğunuz gözlük kullanması gerekiyor dediğimizde, “Eyvah gözlük mü takacağız?!” diye çocuğa lanse ederlerse çocukta gözlüğe karşı olumsuz tepkiler oluşacaktır.

Şaşılık tedavisi bir bütündür. Gözlük yanında göz tembelliği ile mücadelede kapama tedavisi önem arzetmektedir. Biz kapama tedavisini görme tembelliği ile mücadeleyi şaşılık ortadan kalksın diye yapmıyoruz. Görme kaliteli hale gelsin diye yapıyoruz. Şaşılık ameliyatı yaparak gözleri paralel hale getirsek dahi beyinin bunu kavraması ve paralel tutması gerektiğini anlaması için kendisine kaliteli görüntü gelmesi lazımdır. Bu nedenlerle gözler ameliyat olduktan sonra yada olmadan paralel bile olsa gözlük ve kapama tedavilerine çocuk ileri yaşlarına kadar göz hekimi kontrollünde devam edilmelidir.

şaşılık ile ilgili görsel sonucu

     Kapama tedavisi 7-8 yılı bulabilen uzun soluklu bir tedavidir. Aileye ciddi görev düşmektedir. Beynin gelişimi sürekli uyaranların gelmesiyle mümkündür. Bebek görme becerisiyle doğar fakat beyindeki görme merkezinin gelişmesi için sürekli uyaran gelmesi lazım. Eğer bu uyaran gelmezse görme merkezi yeterince gelişemeyecektir. Tembel olan gözün diğer tarafındaki sağlam göz kapatılarak az gören göz tarafına yeterli uyaran verilmeye çalışılmaktadır. Eğer beyin gelişimi tamamlanmadan bu tedavi kesintiye uğrarsa düzelme olmayacaktır. Çocuğu zorlayarak bu tedaviyi devam ettirmek çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Çocuğun yaşına göre yeni yöntem ve oyunlarla bu sürdürülmelidir. Okul öncesi dönemde korsancılık oynayarak kapama tedavisi eğlenceli hale getirilebilir. Şayet çocuk sıkılırsa oyun çeşitlendirilerek kapamaya devam edilmelidir. Anne ve babanın bu tedaviyi kabul etmesi ve çocuğa “Bu yemek yemek, oyun oynamak gibi hayatımızın bir parçası, doktorumuz tamam artık kapatmayacağız diyene kadar sürdürmemiz gerekiyor.” demeli ki çocuk tedaviye adapte olabilsin.

    Göz tembelliği tedavisine ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar erken sonuç alıyoruz. 7-8 yaşına kadar tedaviden yanıt almak mümkün ama sonrasında tedaviden sonuç almak giderek güç hale gelmektedir.

Özetle;

   Göz tembelliği ve beraberinde şaşılık tedavisinde ebeveynlere çok büyük görevler düşmektedir. Gözlük kullanmaya karşı ön yargılı olmaları, kapama tedavisinin uygulanmasının yıldırıcı ve senelerce sürmesi, kapama uygulamasında çocuk istemiyor diye aşırı tolerans gösterilmesi ve tedavinin kesintiye uğramasına neden olmaktadır. Tedaviye ebeveynlerin ciddiyetle yaklaşarak göz hekimi önerilerini aksatmadan uygulaması göz tembelliğinin esas ilacıdır diyebiliriz. Sağlıcakla kalınız.

İLETİŞİM

Facebook: https://www.facebook.com/drmehmetfatiharslan

İnstagram: https://www.instagram.com/drmehmetfatiharslan

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/mehmet-fatih-arslan

Wep: https://www.drmfatiharslan.com

E-posta: dr.mfatiharslan@gmail.com Asistan Telefon: 05536294419

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA