reklam
reklam

SON DAKİKA

Bugün Gazetesi
reklam
mehmet fatih arslan

KATARAKT NEDİR?

KATARAKT NEDİR?
Bu haber 22 Şubat 2019 - 10:02 'de eklendi ve 340 kez görüntülendi.

Bu hafta katarakt nedir, nedenleri, tedavisi ve kataraktlı hastalarda trifokal lenslerle yani akıllı lenslerle tedavinin avantajlarından söz edeceğiz…

KATARAKT NEDİR?

      Katarakt, gözdeki lens denilen merceğin saydamlığını kaybetmesi  demektir. Bu lens gözün dış kısmında gördüğümüz saat camı gibi, saydam korneanın arkasındaki iris denilen, gözbebeğini oluşturan, göze rengini veren tabaka arkasında konumlanmıştır.    

   NASIL OLUŞUR?                

      Katarakt oluşumu, glokom, diabet ve kullanılan kortizonlu ilaçlar, travma, uzun süre ultraviyole  (güneş ışınları) ışınlara maruz kalma, ailede erken yaşta katarakt öyküsü bulunma gibi nedenlerle daha erken yaşlarda da olabilir. İleri yaşlarda yaşlanmaya bağlı olarak oluşabilir. En sık görülen katarakt nedeni yaşlanmadır.

      Bu mercek saydamlığını kaybettiğinde göze gelen görüntüler net olarak gözün retina tabakasında sarı nokta dediğimiz alana aktarılamaz. Hastada bulanık görme oluşur. Kataraktın belirtileri;

  • Görmede yavaş yavaş azalma,
  • Işığa karşı hassasiyet,
  • Tek gözde çift görme,
  • Okuma güçlüğü,
  • Gece görüşünde bozulma,
  • Renklerde soluklaşma veya sararma,
  • Gözlük numaralarının sık değişmesi,
  • Uzağı net, yakını bulanık gören hastanın uzak görmesinin bozulup yakın görmesinin daha iyi hale gelmesidir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ    

 Kataraktın cerrahi dışında bir tedavi yöntemi yoktur. Günümüzde katarakt, FAKO yöntemi ile ameliyat edilerek tedavi edilmektedir. Ameliyat öncesinde çeşitli damlalarla göz bebeği büyütülür. Göz, topikal anestezi dediğimiz damla ile uyuşturulur. İğne ile anestezi (uyuşturma) yapılmaz. Genel anestezi (uyutma) veya hastanede yatmak gerekmez. Göze kornea tabakasından yaklaşık 2-2,5 mm bir kesiden girilerek kataraktlı lens materyali FAKO cihazı ile kırılıp, eritilerek vakumlanıp alındıktan sonra gözün içine lens kapsülü yuvasına yapay lens yerleştirilir. Dikiş atılmaz. Ameliyat yaklaşık 5-6 dakika sürmektedir. İşlem sırasında hasta herhangi bir ağrı sızı hissetmez.

       Hem kataraktım alınsın, hem de ameliyattan sonra gözlük de takmayayım diyen kişilerde akıllı lens (trifokal lens) en iyi çözümdür. Akıllı lensler, ameliyat öncesinde hangi numara gözlük kullanırsa kullansın, kataraktlı hastayı ameliyat sonrasında ömrü boyunca gözlüksüz görebilir hale getirebilir. Kişinin gün içerisindeki tüm görsel ihtiyaçları karşılayacak yüksek teknoloji lenslerdir. Böylece hastalar gözlükten bağımsız olarak yakın, ara ve uzak mesafelerde net görüş elde ederler.

       İnsanlar eskiden 40’lı yaşların ortasında emekli oluyorlardı. Ancak günümüzde insanlar 60 hatta 70’li yaşlarına kadar yoğun olarak çalışmaktadır. Bu kişilerin kataraktlarının alınarak sadece monofokal lens uygulamasıyla cep telefonu, kitap okuma veya elişi mesafesi gibi yakın görmeleri için mutlaka gözlük kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca, masaüstü bilgisayar ekranı, araç kullanırken kadranları veya mutfak tezgahına erişim gibi ara mesafeleri yakın gözlükleriyle de net göremeyeceklerdir. Bu nedenle yaşam kaliteleri oldukça azalacaktır. Oysa ki akıllı lensler yakın, ara ve uzak mesafelere sanki doğal lensimizin esnekliğini kaybetmemiş hali gibi otomatik odaklanabilmektedirler. Ayrıca katarakt öncesinde kişide mevcut bulunan hipermetrop, miyop ve astigmat gibi problemlerinin tamamı tek bir akıllı lensle ve tek ameliyatla giderilmiş olacaktır. Boyuna asılı yakın gözlük, gözlük arama, takma çıkarma, net görüş mesafesini ayarlamaya çalışma gibi problemler ortadan kalkar. Genç ve gözlük ihtiyacı olmayan bir birey gibi yaşamlarını sürdürürler.

      Sonuç olarak; son teknoloji ürünü olan akıllı lensler, kataraktlı hastaların tedavisinde yakın, ara ve uzak mesafe görme sorununa büyük oranda çözüm getirmekte ve yaşam kalitesini artırmaktadır. Akıllı lensler sayesinde kataraktlı hastalarımızın gözleri ameliyat sonrasında gençlik yıllarına dönmektedir.

İLETİŞİM

Facebook: https//www.facebook.com/drmehmetfatiharsalan

Instagram: https//www.instagram.com/drmehmetfatiharslan

Linkedin: https//www.linkedin.com/in/mehmet-fatih-arslan

E-posta: dr.mfatiharslan@gmail.com

Wep: www.drmfatiharslan.com

Asistan Telefon: +90 553 629 44 19

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA